Rekruter to też człowiek
Kandydat to osoba, która poszukuje pracy. Czy jest to jedyna osoba, w tym skomplikowanym przedsięwzięciu, która może czuć stres? Niejeden pracodawca, szczególnie właściciel niedużej firmy sam przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną. W napięciu, często pod ogromną presją decyduje czy przyjąć tego młodego czy starszego człowieka. Czy dać szansę osobie, która wniesie powiew świeżości, czy pokusić się o doświadczenie i znajomości kogoś w starszym wieku.
Wiele wad ale jednocześnie także i zalet. Na co zwrócić uwagę wybierają nowego pracownika? W pierwszej kolejności przeglądając CV patrzymy na wykształcenie i zdobyte, dotychczasowe doświadczenie. Czy to wystarczy? Wiele wskazuje, że nie.
Przed przystąpieniem do prowadzenia procesu rekrutacyjnego, niejeden pracodawca przegląda internet. Zawiera on wiele informacji, jak chociażby predyspozycje zawodowe rodzaje. Co to właściwie oznacza? To nic innego jak zdolność człowieka do wykonywania pracy na danym stanowisku. Jak wszyscy doskonale wiedzą nie każdy może pracować z ludźmi, nie każdy może prowadzić samochód czy też żyć w pełnym napięciu i stresie. Nieraz na pierwszy rzut oka ktoś próbuje się zaangażować, lecz jego ciało, a także i psychika po postu mu na to nie pozwalają.
Podczas rekrutacji często szarpią nami skrajne emocje, czy ta osoba będzie odpowiednia do naszego przedsiębiorstwa, czy nie zawiodę się na niej. Czy na pewno otoczenie tego człowieka zaakceptuje. A co z pozostałymi osobami? Wiele słów wypowiedzianych, nieraz popłyną łzy, jednak trzeba ponieść odpowiedzialność, nikt za nas nie pokieruje naszym życiem.